Втор циклус на студии: Пријавување за Јунска испитна сесија, 2017

ПРИЈАВУВАЊЕ НА ИСПИТИ ЗА СТУДЕНТИТЕ НА ВТОР ЦИКЛУС НА СТУДИИ ВО ЈУНСКА  ИСПИТНА СЕСИЈА, 2017  (on-line)  16-23.05.2017 год.

ПРИЈАВУВАЊЕТО НА ИСПИТИТЕ Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО

1. Студентите запишани во учебната 2013/20142014/2015, 2015/2016 и 2016/2017 година во iKnow апликацијата,задолжително треба да го/ги пријават ИСПИТИТЕ on-line на адреса  www.iknow.ukim.edu.mk  Јунска испитна сесија (летна втора испитна сесија ).Студентите кои ги немаат презапишано предметите од соодветниот семестар, прво треба да ги презапишат предметите , па да пријават испит.

Најавување:

·         Со  e-mail адресата со која Ве препознава iKnow системот и

·         Лозинката  со која се пријавувавте и до сега во iKnow системот.

2. Студентите запишани во учебната 2012/2013год. и пред 2012/2013 год. , задолжително треба да го/ги пријават ИСПИТИТЕ   on-line, во Службата за втор циклус на студииод 16-23.05.2017  годод 12,00  – 14,00часот.

Напомена:Ова се однесува само за студентите  кои уредно со Молба и соодветна уплата го пролонгирале рокот за полагање на испити .Оние студенти кои не го пролонгирале рокот треба да достават Молба и соодветна уплата за пролонгирање на рокот за полагање на испити со индексот во Архива.

ПРИЈАВИТЕ за испит за студентите од точка 1 , 2 задолжително се носат на денот на испитотзаедно со уредно захевтана/залепена уплатница за испитот и уплатница за административна такса.

Студентите кои не можат и/или не знаат да се пријават on-line истото можат да го направат во Службата за Втор циклус на студии  од 12,00  – 14,00  часот, најдоцна до  23.05.2017  година.

После овие датуми пријавувањето е со надомест за задоцнето пријавување.

Професорот нема обврска да го прими на испит оној студент кој на денот на испитот не донел пријава за испит со уредно прикачена уплатница за испитот и уплатница за административна такса.

За евентуални прашања/проблеми при on-line пријавувањето може да се обратите на мел: sasonik@eccf.ukim.edu.mk.

Датумите за испитите објавени се на веб страната на огласната табла од втор циклус на студии.

1.     Студентот се најавува  спрема горе наведеното објаснување

2.     Во таб-от „пријави“ е креирана Јунска  испитна сесија  или (летна) втора испитна сесија со дефинирани предмети за пријавување

3.     Се одбира професорот и се штиклира квадратчето во колоната пријави

4.     На крај се потврдува пријавувањето на копчето „внеси