ПРВ ЦИКЛУС: Конкурс за упис на студенти за учебната 2017/18 година

КОНКУРСОТ за запишување студенти на прв циклус студии на студиските програми на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје за учебната 2017/2018 е објавен на официјалната веб страна на Универзитетот и на веб страната на Економскиот факултет, во делот Студирање - Уписи.

НАСТАН

прв уписен рок

втор уписен рок

трет уписен рок

Пријавување на кандидатите

17 и 18.08.2017

15.09.2017

Објавување резултати од успехот од средно образование
(прелиминарна ранг-листа)

23.08.2017

06.09.2017

Објавување решение за прием на кандидатите
(конечна ранг-листа)

25.08.2017

Запишување на кандидатите

29 и 30.08.2017

13 и 14.09.2017

Документи за пријавување - 17 и 18 август, од 830-1530 часот

Пред пријавувањето во роковите утврдени со конкурсот, секој заинтересиран кандидат треба да се регистрира на www.upisi.ukim.mk и да ја пополни електронската пријава во iKnow системот. Бројот којшто автоматски го добил од системот за електронско пријавување (iKnow) треба да се внесе во пријавата што се поднесува при пријавувањето за запишување.

Забелешка:
Бидејќи пријавувањето се врши со оригинални документи, пожелно е кандидатите претходно да направат преписи од документите за свои потреби и да ги заверат на нотар.

При пријавувањето за запишување на факултетите кандидатите ги поднесуваат следниве документи:

1. пријава за запишување на УКИМ (образец А1)  и уплата од 50,00 ден административна такса
  2. електронска пријава (од Iknow)
  3. оригинални свидетелства од сите класови
  4. документ за положена државна матура (оригинално свидетелство за завршено средно образование)
  5. извод од матичната книга на родените (оригинал)
  6. доказ за државјанство на РМ (уверение или решение- оригинал)
  7. потврда за уплатa на 300 денари на жиро-сметката на факултетот (за студиски програми за кои не се врши проверка на знаењата и умеењата)

Назив на примачот: Буџет на РМ - Економски факултет – Скопје

Банка на примачот: НБРМ

Сметка: 100000000063095

Сметка на буџетски корисник: 1600103697  788  10