Менаџмент во осигурување – студиска програма 2017/2018

Со усвојувањето на сознанијата на оваа студиска програма, се очекува студентoт да ги демонстрира следниве знаења, способности и вештини:

Знаење и разбирање:

• Стекнување на знаења и способности кои ќе овозможат успешно соочување со постојните промени и предизвици од областа на менаџментот во осигурувањето и со се посложеите услови на донесување деловни одлуки во динамичната бизнис клима во 21 век.
  • Оспособување на менаџерите за донесување на одлуки од областа на менаџментот во осигурувањето.
  • Создавање на менаџери со ефикасни аналитички способности за управување со ризикот во осигурувањето.
  • Зголемување на свеста за важноста на менаџменто во осигурувањето и за неговиот придонес во општеството.

Примена на знаењето и разбирањето:

• Способност за управување со ризикот од осигурувањето.
  • Способност за дијагностицирање на проблеми и донесување на одлуки од областа на менаџментот во осигурувањето.
  • Способност за генерирање  нови идеи и решенија.

Способност за проценка:

• Способност за решавање на проблеми од областа на микро и макро економијата.
  • Практична примена на стекнататите напредни знаења од финансиска и актуарска математика.
  • Способност за користење на теоријата и моделите на веројатноста.
  • Управување со општото и посебното окружување кај осигурителните друштва.
  • Способност за користење на современи информациски и сметководствени системи.

Комуникациски вештини:

• Развивање и унапредување на способности за тимска работа.
  • Способност за лидерство и комуникација применливи во претпријатија од секторот на осигурувањето.
  • Способност за развивање и унапредување на тимска работа.

Вештини на учење:

• Развива способност за сопствена промоција во академската и бизнис заедницата.
  • Покажува способност за независна идентификација на своите лични потреби и интерес за континуирана едукација и професионален развој.
  • Дизајнира стратегија и планови за промоција на личниот интелектуален развој.

Цели

Цел на студиската програма од вториот циклус студии од областа на Менаџмент во осигурувањето е да им овозможи на студентите да се стекнат со продлабочени знаења од областа на менаџментот во осигурувањето и со специфични вештини за примена на ова знаење во практиката. За остварување на овие цели студиската програма ги обработува теоретските аспекти на оваа област, фокусирајќи се и на нивната практична примена.

Понатамошни студии

Студентите можат да се запишат на докторски студии кои се организираат од страна на Економскиот факултет во Скопје, или на меѓународни универзитети во странство.

Семестар   1
Шифра Предмет Часови Кредити Предавачи
MO 502 Осигурување 40 7,00 Игор Ивановски
MO 503 Статистика во осигурувањето 40 7,00 Калина Треневска Благоева